NASADY WENTYLACYJNE VENTUM 

Produkcja na wymiar

Nasz w pełni zrobotyzowany i zautomatyzowany proces produkcji umożliwia wytworzenie nasad VENTUM o dowolnych wymiarach, w dużych ilościach przy zachowaniu krótkich terminów realizacji.

Samonośna budowa nasad VENTUM nie wymaga wykonania jakiejkolwiek podkonstrukcji, a brak ścianek wewnętrznych umożliwia swobodny przepływ powietrza przez lamele we wszystkich kierunkach.

Zastosowanie

Nasady VENTUM stosowane są w systemach wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej lub mieszanej oraz na kominach spalinowych w nowoczesnych instalacjach grzewczych.

Służą do zabudowy czerpni i wyrzutni powietrza oraz spalin i montowane są na kominach o konstrukcji murowanej, żelbetowej lub drewniano-blaszanej. Mogą pełnić rolę czerpni kompensacyjnych, wywietrzaków garażowych, wyrzutni powietrza z klatek schodowych, czy szybów windowych.

Estetyka i funkcjonalność

Ponadczasowa, minimalistyczna stylistyka nasad VENTUM doskonale współgra z nowoczesną architekturą. Dzięki nasadom VENTUM dach może stać się "piątą elewacją" budynku, co jest szczególnie ważne w przypadku budynków o dachach wyeksponowanych, budynków kaskadowych oraz dachów stanowiących przestrzeń rekreacyjną, dachów zielonych etc.

W parze z atrakcyjnym designem nasad VENTUM idzie ich funkcjonalność. Wewnątrz nasad można zabudować wentylatory oraz wywiewki kanalizacyjne. Dostęp rewizyjny możliwy jest poprzez otwierane ściany lub dach nasad.

Trwałość i jakość

Nasady VENTUM zastępują tradycyjne rozwiązanie w postaci czapek żelbetowych wraz z ich obróbkami blacharskimi i hydroizolacją oraz kratki wentylacyjne montowane zazwyczaj na obu dłuższych bokach kominów.

Wszystkie elementy składowe nasad VENTUM, włącznie z wewnętrznymi profilami wzmacniającymi, wykonane są z obustronnie powlekanej blachy aluminiowej gr. 1,2 mm. Poszczególne elementy łączone są ze sobą bez spawów, wyłącznie przy użyciu wysokiej jakości nitów lub technologii punktów napięcia formującego. 

Wszystko to przekłada się na bardzo wysoką trwałość i bezproblemową eksploatację nasad VENTUM.

WENTYLACJA GRAWITACYJNA

strza%C5%82ka%20nieb.png

Do okapów kuchennych, kotłów gazowych, kominków domowych oraz tradycyjnych, grawitacyjnych systemów wentylacji. Nasady VENTUM zostały zaprojektowane tak, aby wykorzystując siłę wiatru wywoływać podciśnienie w kanałach wentylacyjnych i zapobiegać efektowi "cofki" bez potrzeby stosowania wewnętrznych wentylatorów.

WENTYLACJA MECHANICZNA

strza%C5%82ka%20czerw.png

Do wentylowania stref o dużej wilgotności powietrza, łazienek i kuchni. Nasady VENTUM mogą być wykorzystane do zabudowy wentylatorów wyciągowych różnego typu stosowanych w systemach wymuszonej wymiany powietrza, w których dopływ świeżego powietrza odbywa się poprzez nawiewniki w ścianach lub oknach, a wypływ powietrza zużytego wspomagany jest mechanicznie.

schemat.jpg

TECHNOLOGIA

Odpowiedni kształt i rozstaw lameli nasad VENTUM, pod wpływem parcia wiatru, wspomaga działanie wentylacji grawitacyjnej wykorzystując zjawisko zwężki Venturiego. Rozstaw lameli jest ponadto tak dobrany, aby uniemożliwić ptakom zakładanie gniazd wewnątrz kominów. Lamele usytuowano w taki sposób, aby odprowadzały wodę poza komin, zatem nasady VENTUM nie wymagają stosowania dodatkowych okapników mocowanych na ścianach komina. Układ lameli zapobiega również przedostawaniu się wody opadowej do wnętrza kominów.

Lamele oraz kołnierze montażowe mocowane są do wewnętrznych kątowników i ceowników przy wykorzystaniu technologii punktów napięcia formującego, która zapewnia perfekcyjne spasowanie tych elementów przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich parametrów trwałości i wytrzymałości materiału, chroniąc go przed jakimikolwiek zmianami.

Nasada VENTUM - zasada działania.png
Technologia punktów napięcia formującego
VENTUM - kolaż 1.jpg

WYMIARY I KSZTAŁTY

Długość i szerokość: na wymiar, wg obmiaru z natury

Minimalny wymiar podstawy: 300x300 mm

Odległość pomiędzy czołami lameli: 35 mm

Prześwit pomiędzy lamelami: 25 mm

Rozstaw lameli: 68 mm

Przekrój optyczny: 51%

Przekrój fizyczny: 37%

 

*W podanych wartościach przekroju optycznego i fizycznego nie uwzględniono dodatkowych słupków pośrednich, które występują w przypadku nasad o większych wymiarach. Przekrój optyczny i fizyczny oraz obliczenia przy pomocy poniższego kalkulatora są kalkulacjami teoretycznymi. 

Maksymalna długość nasady z 1 elementu: 2800 mm

Maksymalna szerokość nasady z 1 elementu: 1400 mm

Nasady o długości i/lub szerokości przekraczającej wymiar maksymalny produkowane są z dwóch lub więcej części, przy czym lamele zachowują ciągłość. Więcej informacji na dole strony: kształty i wymiary niestandardowe.

Standardowa wysokość: 500 mm (6 lameli + kołnierz wys. 100 mm)

Na zamówienie produkowane są nasady VENTUM o wysokości w zakresie od 300 mm (3 lamele + kołnierz wys. 100 mm) do 1200 mm (15 lameli + kołnierz wys. 200 mm), gdzie modułem jest 1 lamela.

Na zamówienie produkowane są nasady VENTUM o kształtach niestandardowych, dopasowanych do geometrii komina (np. trapezowy, trójkątny, oraz kominy o podstawie w kształcie litery L lub C). Wytwarzane są również nasady o jednej lub dwóch ścianach przylegających do innych elementów konstrukcyjnych budynku (np. attyki lub ściany). Więcej informacji na dole strony: kształty i wymiary niestandardowe.

Nasada VENTUM standard.png
Ventum - logo.png

PRZYGOTOWANIE KOMINA I MONTAŻ

MATERIAŁY I KOLORY

Nasady VENTUM dzięki w pełni aluminiowej konstrukcji są bardzo lekkie, zatem do ich montażu nie ma potrzeby stosowania dźwigu. Istnieją dwie metody montażu:

  • Mocowanie przez kołnierz montażowy: kołnierz nasuwany jest na komin, a wewnętrzny kątownik ustala pozycję nasady na ścianach komina jednocześnie poziomując ją. Nasadę VENTUM mocuje się do konstrukcji komina przy pomocy łączników rozporowych o długości dopasowanej do grubości wszystkich warstw ścian komina.

  • Mocowanie do wierzchu komina: nasadę VENTUM ustawia się na wierzchu komina, w osi jego muru, a następnie mocuje ją przez kątownik systemowy przy pomocy łączników rozporowych. W tym przypadku zaleca się wzmocnienie ostatniej warstwy murowanej przy pomocy betonu lub wykonanie wieńca żelbetowego.

Aluminium naturalne

Szczotkowane RAL9006

Aluminium powlekane

Antracyt RAL7016

Aluminium powlekane

Szary RAL7022

Aluminium powlekane

Czarny RAL9005

Aluminium powlekane

Biały RAL9003

Nasada VENTUM na kominie.jpg

Aluminium gr. 1,2 mm powlekane obustronnie.

 

Stop 3004 H44 wskazany jako spełniający wymogi norm w przypadku nasad kominowych dla kotłów i pieców gazowych.

*Aluminium lakierowane na dowolny kolor wg palety RAL  - opcjonalnie na zamówienie.

Stal nierdzewna

AISI 304 Połysk

Wskazana w przypadku nasad kominowych dla systemów ogrzewania olejem opałowym, kotłów i pieców gazowych oraz kominków domowych.

ROZWIĄZANIA TECHNICZNE

Dostęp rewizyjny

Często, zwłaszcza w przypadku wentylacji mechanicznej z zastosowaniem wentylatorów wyciągowych zabudowanych nasadami VENTUM, wymagany jest dostęp rewizyjny do celów serwisowych.

W IMS opracowaliśmy trzy alternatywne rozwiązania przedstawione poniżej, które ułatwiają zarówno montaż urządzeń, jak i ich późniejszą konserwację.

Napowietrzanie pionów kanalizacyjnych

Elementy służące do napowietrzania pionów kanalizacyjnych, tzw. wywiewki kanalizacyjne, najczęściej umieszcza się powyżej wylotów przewodów wentylacyjnych. W przypadku nasad VENTUM do wyboru są trzy rozwiązania zakończenia pionów kanalizacyjnych.

KSZTAŁTY I WYMIARY NIESTANDARDOWE